change cmd directory

Baza wiedzy

Znaleziony temat: change cmd directory

Jak zmienić katalog w wierszu poleceń (cmd) w systemie Windows?

Krok 1: Otwarcie wiersza poleceń

Aby rozpocząć proces zmiany katalogu w wierszu poleceń systemu Windows, należy najpierw otworzyć wiersz poleceń. Można to zrobić poprzez wyszukanie „cmd” w menu Start lub poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Win + R i wpisanie „cmd” w oknie dialogowym.

Krok 2: Sprawdzenie aktualnego katalogu

Po otwarciu wiersza poleceń warto sprawdzić aktualny katalog, w którym się znajdujemy. Można to zrobić poprzez wpisanie polecenia „cd” bez żadnych argumentów i naciśnięcie klawisza Enter.

Krok 3: Zmiana katalogu nadrzędnego

Aby przejść do katalogu nadrzędnego, należy wpisać polecenie „cd..” i nacisnąć klawisz Enter. W ten sposób można stopniowo przechodzić do wyższych poziomów struktury katalogów.

Krok 4: Zmiana katalogu bezwzględnego

Jeśli chcemy przejść do konkretnego katalogu, należy wpisać polecenie „cd” połączone z pełną ścieżką do docelowego katalogu. Na przykład, jeśli chcemy przejść do katalogu „Program Files”, wpisujemy „cd C:Program Files” i naciskamy Enter.

Krok 5: Zmiana katalogu względnego

Możemy także zmienić katalog względem obecnego położenia. Aby tego dokonać, należy wpisać polecenie „cd” połączone z nazwą docelowego katalogu. Na przykład, jeśli chcemy przejść do katalogu „Documents”, wpisujemy „cd Documents” i naciskamy Enter.

Krok 6: Użycie tabulatora

Podczas wpisywania nazwy katalogu można skorzystać z funkcji automatycznego uzupełniania przy użyciu klawisza Tab. Wystarczy wpisać początkowe litery nazwy katalogu i nacisnąć Tab, aby system uzupełnił resztę.

Krok 7: Powrót do katalogu domowego

Aby szybko powrócić do katalogu domowego użytkownika, można wpisać polecenie „cd %HOMEPATH%” i nacisnąć Enter. Spowoduje to natychmiastowe przejście do katalogu domowego.

Podsumowanie

Zmiana katalogu w wierszu poleceń systemu Windows może być przydatna podczas pracy z plikami i folderami. Dzięki powyższym krokom można sprawnie poruszać się po strukturze katalogów i szybko dotrzeć do odpowiednich lokalizacji. Pamiętaj, że znajomość podstawowych poleceń w wierszu poleceń może znacząco usprawnić pracę na komputerze.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: change cmd directory

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments