Domowa opieka paliatywna - jak przebiega?

Domowa opieka paliatywna – jak przebiega?

Warto przeczytać

Opieka paliatywna ma na celu poprawić komfort życia chorego. Nie jest to działanie, którego efektem jest leczenie oraz zwalczenie przyczyn choroby.

To raczej metody, dzięki którym uśmierzany jest ból oraz poprawiana zostaje jakość codziennego funkcjonowania w obliczu nieuleczalnej choroby bądź choroby w skrajnie zaawansowanym stadium, kiedy na leczenie jest już zbyt późno. Co ważne, opieka paliatywna może być prowadzona w szpitalu, hospicjum, ale również w warunkach domowych. To zresztą ta ostatnia opcja jest coraz częściej stosowana, by pacjent w obliczu zagrażającej życiu choroby mógł spędzić nierzadko ten ostatni czas w gronie osób najbliższych.

Uwagę warto zwrócić na przygotowanie domowników, którzy mają wdrożyć leczenie paliatywne w warunkach domowych. Niezbędna staje się konsultacja ze specjalistami, dlatego podstawą jest klinika bólu, w której bliscy pacjenta poznają metody pomocy w ramach uśmierzania dolegliwości bólowych. Trzeba wiedzieć, że każdy chory wykazuje inną tolerancję na ból, cierpi również na ból innego pochodzenia, o innym nasileniu. Wszelkie metody jego łagodzenia muszą być więc optymalnie dopasowane.

Pomoc domowa

Fakt, że cierpienie chorego łagodzone jest w warunkach domowych, a w takich leczenie paliatywne wykazuje najlepsze efekty, nie oznacza, że bliscy pacjenta to jedyne osoby, które otaczają go opieką. Nieuleczalna choroba czy choroba w fazie zaawansowanej bez możliwości leczenia przyczyn jej występowania, to ogromny wysiłek i trudna sytuacja dla samego chorego, ale również członków jego rodziny. Konieczne jest właściwe przygotowanie fizyczne oraz psychiczne, ale też pomoc z zewnątrz – potwierdza poradnia leczenia bólu. Powoływany zostaje więc zespół interdyscyplinarny, w którego skład wchodzi lekarz, pielęgniarka, psycholog, pracownik socjalny, kapłan oraz specjaliści zgodnie z rodzajem choroby. Leczenie paliatywne dotyczy najczęściej pacjentów onkologicznych, ale nie tylko. Uśmierzanie bólu jest typowe również dla innych schorzeń w zaawansowanych stadiach rozwoju.

Łagodzenie objawów bólowych przebiega indywidualnie dla każdego chorego. Coraz częściej wdrażane są naturalne metody, takie jak aromaterapia, muzykoterapia czy medyczna marihuana. Warszawa oferuje co najmniej kilka placówek medycznych, w której na ten temat można dowiedzieć się więcej. Typowe są też działania relaksacyjne, fizjoterapia, odpowiednia dieta, masaże, odpoczynek i sen. Wiele z tych naturalnych metod można ze sobą łączyć albo skutecznie wdrażać wraz z typową farmakoterapią.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie: Cannabiclinic.pl – medyczna marihuana – poradnia leczenia bólu w Warszawie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments