Instalujemy

Zanim będziemy mogli skompilować, a następnie uruchomić swoje pierwsze programy napisane w Javie, musimy – pozwolę sobie użyć eufemizmu – Javę zainstalować, tj. zainstalować JDK. Proces ten opisałem w artykule „Instalujemy JDK”.

Proste aplikacje możemy implementować przy użyciu uniwersalnego edytora tekstu, np. Notatnika z systemu Windows i kompilować oraz uruchamiać za pomocą komend linii poleceń, jednak tak czy inaczej nie obędzie się bez instalacji profesjonalnego IDE. Jak tylko nauczymy się takiego IDE używać z pewnością nie będziemy chcieli powrócić do Notatnika i komend linii poleceń. Co więcej, umiejętność posługiwania się IDE jest jedną z podstawowych umiejętności programisty, którą tak czy inaczej musimy nabyć chcąc poszukiwać następnie pracy w tym zawodzie.

Do wyboru mamy w zasadzie jedno z dwu IDE – obydwa dostępne zupełnie za darmo: Eclipse oraz NetBeans IDE. Jeśli nie wiemy które wybrać i nie mamy żadnych dobrych powodów ażeby wybrać jedne a nie drugie, to wybierzmy Eclipsa. Nie chodzi nawet o to że jest to IDE lepsze (choć wielu tak twierdzi), ale z pewnością jest ono bardziej popularne i będzie nam łatwiej uzyskać informacje czy poradę na jego temat. Ponadto czasem zdarza się, że firmy narzucają swoim pracownikom używanie konkretnych narzędzi. Jeśli będziemy kiedyś pracowali w takiej firmie, to narzędziem tym będzie raczej Eclipse niż NetBeans.

Aby uruchomić aplikację WWW będziemy ponadto potrzebowali serwera aplikacji. Na początek najlepszym wyborem będzie serwer Apache Tomcat. Co prawda Tomcat nie implementuje wszystkich mechanizmów specyfikacji Java EE, ale implementuje wszystkie te, które będą nam potrzebne do nauki.

Jeśli chcemy nauczyć się implementować aplikacje WWW, to zainstalujmy Tomcata. Proces ten opisano w artykule „Instalujemy serwer Tomcat”.

0 0 votes
Daj ocenę