Instalujemy Eclipse IDE

Eclipse jest najpopularniejszym IDE (środowiskiem programistycznym) dla Javy. Nie przejmujmy się, jeśli nie do końca jeszcze rozumiemy, do czego służy to narzędzie i nie wiemy jak go używać. Zainstalujmy i zacznijmy – z naszą pomocą – odkrywać je krok po kroku. Szybko przekonamy się, że programowanie bez IDE nie ma sensu.

Eclipse dostarczany jest w kilku wersjach. Na samym początku wystarczy Eclipse IDE for Java Developers, ale jeśli nie zależy nam szczególnie na oszczędzaniu przestrzeni dyskowej, to zainstalujmy od razu Eclipse IDE for Java EE Developers (różnica około 100MB). Narzędzie udostępniane jest zupełnie nieodpłatnie; możemy je pobrać ze strony http://www.eclipse.org/downloads/.

Zwróćmy uwagę, aby pobrać wersję odpowiednią dla naszej platformy. Zamiast klikać na link z nazwą pakietu który chcemy pobrać (np. Eclipse IDE for Java EE Developers) – co odpowiada dystrybucji dla systemu Windows – kliknijmy na jeden z linków z prawej strony; no chyba że interesuje nas dystrybucja dla Windowsa.

Instalujemy Eclipse IDE
Instalujemy Eclipse IDE

Sama instalacja może przebiegać różnie w zależności od naszego systemu operacyjnego. W przypadku dystrybucji dla systemu Windows pobierany plik to archiwum ZIP. Eclipse dla Windowsa nie wymaga instalacji sensu-stricte. Wystarczy rozpakować pobranego ZIPa. IDE uruchamiamy uruchamiając program eclipse.exe.

Przy pierwszym uruchomieniu Eclipsa zapytani będziemy (widok poniżej) o ścieżkę dostępu do katalogu roboczego (ang. workspace). Jest to katalog, w którym przechowywane będą pliki naszych projektów. Wybierzmy jakąłś (dowolną) lokalizację, zaznaczmy opcję Use this as the default and do not ask again i kliknijmy OK.

Wybierz workspace
Przy pierwszym uruchomieniu Eclipsa, zamiast przestrzeni roboczej (ang. workbench) wyświetlany jest ekran powitalny. Aby przejść do przestrzeni roboczej należy kliknąć na ikonę z podpisem Workbench w prawym górnym rogu ekranu, tak jak pokazano poniżej.

Instalujemy Eclipse IDE
Instalujemy Eclipse IDE

Jesteśmy gotowi by zaimplementować, skompilować i uruchomić pierwszą aplikację. Przez ten proces przeprowadzi nas seria artykułów „Pierwsza aplikacja w Javie„.

0 0 votes
Daj ocenę