Kurs www

Aplikacje WWW to aplikacje, które w odpowiedzi na żądania protokołu HTTP generują i odsyłają za pomocą tegoż protokołu HTTP strony HTML.

Ciężar obsługi protokołu HTTP przejmuje na siebie Serwer Aplikacji (np. Tomcat). Nam, programistom implementującym aplikacje WWW pozostaje już tylko wygenerować stronę HTML.

Aplikację WWW w Javie, podobnie jak każdą inną aplikację implementuje się implementując odpowiednie klasy. Klasy, w których umieszczamy kod obsługi żądań HTTP, kod który w odpowiedzi na te żądania generuje i odsyła strony HTML, nazywamy Servletami.

Aplikacja WWW w Javie to de facto Servlet, ewentualnie kilka Servletów, oraz pewien niewielki plik konfiguracyjny XML.

Aplikacja WWW ma ściśle określoną strukturę katalogową. Pisałem już o tym w artykule „Pierwsza aplikacja WWW”, w którym wspólnie zaimplementowaliśmy i uruchomiliśmy prosty Servlet na Serwerze Tomcat. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, odsyłam do tamtego artykułu. Aplikacja którą tam zbudowaliśmy będzie doskonałym punktem wyjścia do testów wiedzy zdobytej w tym kursie.

Aplikacje WWW w Javie możemy implementować też w nieco inny sposób. Zamiast Servletów możemy tworzyć strony JSP, o czym także dowiemy się w tym kursie.

Możemy także użyć jednej z technologii ułatwiających budowanie aplikacji WWW, choćby technologii Spring MVC czy Java Server Faces (JSF). Technologii tych jest bardzo wiele, jednak wszystkie one bazują na technologii Servletów, tak więc od zdobycia choćby podstawowej wiedzy o Servletach powinniśmy zacząć, niezależnie od tego, w jaki sposób planujemy budować swoje WWW w przyszłości.

0 0 votes
Daj ocenę