Omówienie przepisów prawnych regulujących organizację referendów w Polsce

prasóweczki

Ustawa o referendum w Polsce

Referendum jest jedną z form wyrażania woli obywateli w sprawach istotnych dla społeczeństwa. W Polsce reguluje je Ustawa z dnia 3 kwietnia 1987 r. o referendum. Zgodnie z nią, referendum może być zarządzone przez Prezydenta RP, Sejm, Senat, Rząd lub organy samorządowe.

Wpływ referendum na proces decyzyjny

Wynik referendum ma charakter doradczy, co oznacza, że organy władzy nie są formalnie związane jego wynikiem. Jednakże, w praktyce wynik referendum może wpłynąć na proces decyzyjny, zwłaszcza w sprawach istotnych dla społeczeństwa. Decyzja o przeprowadzeniu referendum może być również narzędziem politycznym służącym do uzyskania legitymacji społecznej dla danej decyzji.

Proces decyzyjny w przypadku zarządzenia referendum

W przypadku, gdy organ władzy postanawia zarządzić referendum, musi określić pytanie, na które obywatele odpowiedzą, sposób przeprowadzenia głosowania oraz sposób informowania społeczeństwa o referendum. Kwestie te są szczegółowo regulowane w Ustawie o referendum.

Analiza skuteczności przeprowadzanych referendów w Polsce

W Polsce od lat obserwujemy niską frekwencję podczas referendum, co może świadczyć o niskim zaufaniu społecznym do tej formy wyrażania woli. Ponadto, wyniki referendum często nie są uwzględniane w procesie decyzyjnym, co może prowadzić do poczucia bezsilności obywateli. Warto zastanowić się, czy istnieje potrzeba zmiany obecnych przepisów regulujących referendum w Polsce, aby zwiększyć jego skuteczność i legitymizację.

 

Artykuł powstał dziki wpisowi:   

Podoba Ci się wpis daj ocenę i napisz komentarz o Omówienie przepisów prawnych regulujących organizację referendów w Polsce

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments