Pierwsza aplikacja konsolowa

Nic tak nie mobilizuje do nauki, jak szybkie rezultaty – możliwość oglądania i weryfikowania na bieżąco efektów swojej pracy. Dlatego też, proponuję naukę Javy rozpocząć od uruchomienia prostej – trywialnej – aplikacji. Przekonajmy się, że to działa!

Zanim przystąpimy do ćwiczenia musimy zainstalować JDK. Jak to zrobić opisałem w artykule „Instalujemy JDK”. W skład JDK wchodzi między innymi kompilator języka Java – program javac (javac.exe dla systemu Windows) – oraz JVM, tj. program o nazwie java (java.exe). Programy te znajdują się w podkatalogu bin instalacji JDK. Dla wygody użytkowania należy dodać do zmiennej środowiskowej PATH ścieżkę do tegoż katalogu bin, np. C:\Program Files\Java\jdk1.6.0\bin.

W pierwszym podejściu nie będziemy używali żadnego IDE. Wystarczy dowolny edytor tekstu (np. Notepad z systemu Widnows) i linia poleceń. Utwórzmy więc plik tekstowy (w dowolnym katalogu) o nazwie HelloWorld.java i treści podanej poniżej (plik koniecznie musi mieć rozszerzenie java).

 

public class HelloWorld {
  public static void main(String[] args) {
    System.out.println("Hello World!");
  }
}

Powyższy kod to definicja klasy o nazwie HelloWorld, która zawiera metodę main(…), która to metoda – uruchomiona – wyświetli na standardowym wyjściu systemowym napis „Hello World!”.

Nie będziemy w tej chwili analizowali powyższego kodu w szczegółach, bo nie to jest celem ćwiczenia. Jedyne co musimy wiedzieć, to że nazwa pliku musi być dokładnie taka sama jak nazwa klasy (czyli w powyższym przykładzie HelloWorld) i ponadto plik musi mieć rozszerzenie java. Jeśli więc naszą klasę nazwaliśmy – tak jak w powyższym przykładzie – HelloWorld, to plik musi się nazywać HelloWorld.java (wielkość liter też ma znaczenie).

Program ten – zanim będzie mógł być uruchomiony – musi być skompilowany, tzn. przetworzony na na kod wykonywalny Wirtualnej Maszyny Javy. Do tego właśnie służy kompilator, tj. program javac. Uruchamiamy go wydając z linii poleceń (będąc w katalogu, w którym zapisaliśmy plik HelloWorld.java) komendę:

javac HelloWorld.java


Spowoduje to utworzenie w bieżącym katalogu nowego pliku o nazwie HelloWorld.class. Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu oczywiście. Tak skompilowany program uruchamiamy wydając polecenie:

java -cp . HelloWorld

Zwróćmy uwagę na kropkę po fladze -cp. Nie przeoczmy jej! Zarówno przed tą kropką jak i po niej musimy umieścić po jednej spacji. Nadejdzie czas, kiedy dowiemy się co owa flaga -cp i kropka oznaczają, ale póki co to nie jest takie ważne. Efekt powinien być taki jak pokazano poniżej.

Pierwsza aplikacja w Javie
Pierwsza aplikacja w Javie

 

A teraz spróbujemy zrobić to samo przy użyciu Eclipsa. Osoby lubiące kursy w formie video zapraszam do obejrzenia filmiku „HelloWorld w Eclipse IDE”. Pozostali mogą kontynuować lekturę tego artykułu.

Uruchamiamy zatem Eclipse IDE i tworzymy nowy projekt o typie Java Project, tj. z menu File wybieramy New > Other a następnie Java Project i klikamy Next.

4-4-2 Pierwsza aplikacja w Javie
4-4-2 Pierwsza aplikacja w Javie

 

Na następnej stronie kreatora podajemy nazwę projektu (proponuję nazwę ConsoleApp) – inne wartości pozostawiamy bez zmian – i klikamy Finish. Jeśli pojawi się okienko pokazane poniżej, to klikamy Yes. Eclipse oferuje tak wiele różnych funkcjonalności, że są one podzielone na tak zwane perspektywy. Utworzyliśmy projekt o typie Java Project, więc Eclipse zaproponował nam przełączanie się do perspektywy Java – najwłaściwszej dla pracy z projektami tego typu.

4-4-3 Pierwsza aplikacja w Javie
4-4-3 Pierwsza aplikacja w Javie

Klikamy teraz prawym klawiszem myszy na podkatalogu src naszego nowego projektu i wybieramy New > Class.

 

4-4-4 Pierwsza aplikacja w Javie
4-4-4 Pierwsza aplikacja w Javie

Podajemy nazwę klasy – resztę wartości pozostawiając bez zmian – i klikamy Finish. Kreator wyświetla ostrzeżenie o treści „The use of the default package is discouraged”, ale póki co ignorujemy je. Jeśli ktoś nie lubi ignorować ostrzeżeń, to niech w polu Package wpisze wartość pl.naukajavy.

4-4-5 Pierwsza aplikacja w Javie
4-4-5 Pierwsza aplikacja w Javie

Utworzenie klasy to de facto utworzenie pliku. Eclipse stara się zaoszczędzić nam pracy jak tylko może, więc nowy plik wypełnia kodem będącym pustą definicją klasy HelloWorld:

public class HelloWorld {

}


Zastępujemy tę treść kodem pokazanym na początku artykułu i naciskamy klawisze Ctrl + S aby zapisać zmiany. Eclipse na bieżąco wykonuje kompilację naszego kodu i nie musimy wykonywać tego kroku explicite. Aby uruchomić go klikamy prawym guzikiem myszy na ikonie pliku w widoku projektu, albo bezpośrednio na tekście programu i wybieramy Run As > Java Application. Wynik działania programu widoczny jest w zakładce Console poniżej okna z kodem programu.

 

4-4-6 Pierwsza aplikacja w Javie
4-4-6 Pierwsza aplikacja w Javie

 

5 1 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
3 lat temu
Daj ocenę :
     

Spoko tutorial, chociaż interfejsy już się sporo pozmieniały od tego czasu 🙂