Jak osadzić aplet na stronie WWW opisałem w artykule „Osadzanie apletu na WWW ”
Zaczynamy od uruchomienia środowiska Eclipse IDE (instrukcja instalacji w artykule „Instalujemy Eclipse IDE”) i utworzenia nowego projektu. Tworzymy zwykły projekt typu 'Java Project’. W tym celu z menu głównego Eclipsa wybieramy pozycję File > New > Java Project albo klikamy prawym guzikiem myszy w oknie zasobów i następnie wybieramy pozycję New > Java Project, tak jak pokazano na poniższej ilustracji.
Następnie tworzymy nową klasę, która będzie implementacją naszego apletu. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszy na folderze 'src’ w naszym projekcie i wybieramy pozycję New > Class tak jak to pokazano poniżej.
Podajemy dowolną nazwę klasy (np. AppletClass) oraz pakiet (np. pl.naukajavy.applet) tak jak to pokazano poniżej i klikamy guzik Finish.
Musimy teraz nasz aplet zaimplementować. W tym celu możemy posłużyć się kodem pokazanym poniżej. Jeśli nazwaliśmy naszą klasę zgodnie z sugestią AppletClass a nasz pakiet pl.naukajavy.applet to poniższy tekst możemy przekleić bez zmian. Jeśli wybraliśmy inne nazwy to musimy je odpowiednio skorygować w kodzie klasy.
package pl.naukajavy.applet;import java.applet.Applet;
import java.awt.Graphics;public class AppletClass extends Applet {
public void paint(Graphics graphics) {
graphics.drawString("Mój pierwszy aplet!", 20, 20);
}
}Aplet gotowy. Aby go uruchomić wystarczy teraz kliknąć prawym klawiszem myszy gdzieś w obrębie edytora tekstu klasy i wybrać opcję Run As > Java Applet tak jak pokazano poniże
Uruchomienie apletu z poziomu Eclipse spowoduje uruchomienie naszej aplikacji w Applet Viewerze wbudowanym w Eclipse IDE. Jest to bardzo wygodna możliwość. Ułatwia testowanie apletu bez osadzania go na stronie WWW. Dopiero gdy aplet będzie przetestowany, możemy wykonać ten finalny krok.
Uruchamiając aplet z Eclipse IDE powinniśmy otrzymać efekt podobny do widocznego poniżej. Małe okienko które się pojawiło to właśnie Applet Viewer z naszym apletem wewnątrz.
Pokazany w tym artykule przykładowy kod implementacji apletu bazuje na technologii AWT (akr. Abstract Window Toolkit). Jest to podstawowa technologia dla implementacji apletów, używana gdy zależy nam na tym, aby aplet był mały objętościowo (będzie szybciej pobrany jeśli osadzimy go na stronie WWW) i szybciej się uruchamiał. Alternatywą jest implementacja apletów w oparciu o technologię Swing, czego nauczymy się (w zakresie podstawowym) przerabiając kurs "Swing" dostępny w tym portalu.